خرید برترین بازی های فکری بزرگسالان 2021

انجام بازی های فکر در روزهایی که کرونا ویروس اومده و اکثرمون خونه نشین و قرنطینه هستیم کمک میکنه از این زمان بهترین استفاده را ببریم و لحظاتی شاد در کنار خانواده داشته باشیم .

بازی‌ فکری هم فال است و هم تماشا. لحظات‌مان را شاد و مفرح می‌کند و از طرفی مغزمان را هم ورزش می‌دهد و برای تقویت ذهن و تقویت حافظه مفید است. در این مقاله درباره انواع بازی فکری و مزایای مختلفی که برای تقویت مهارت‌های ذهنی و اجتماعی‌ شما دارند صحبت میکنیم و بهترین بازی های فکر بزرگسالان و نوجوانان را معرفی می کنیم.

بهترین بازی های فکری بزرگسالان 

بازی فکری بزرگسالان عموما باعث می‌شوند تا در ذهن خود برنامه‌ریزی کنید، نقشه بکشید و تلاش کنید، اطلاعاتی را به خاطر بسپارید که در شکست دادن حریفان به کمک‌تان می‌آیند. وقتی که از مغزتان به اندازه کافی کار بکشید، از پیری و اختلالات حافظه و… دور خواهید ماند. هدف از انجام بازی فکری، بهبود حافظه، قدرت تفکر، افزایش سرعت انتقال و تقویت مهارت‌های شناختی است.

شاید بپرسید مهارت‌های شناختی چیست؟ مهارت‌های شناختی همان مهارت‌هایی است که باید برای پردازش افکارتان داشته باشید. به عبارت ساده‌تر، توانایی‌هایی که در یادگیری و حل مسأله به کمک‌تان می‌آیند. چه کودک باشید و چه بزرگسال، برای بهتر زندگی کردن باید دائما فکر کنید و تصمیم بگیرید. پس چه خوب که به کمک روش‌هایی مانند استفاده از بازی فکری به مغزتان کمک کنید.

مزایای بازی فکری چیست:

اگر سلول‌های مغزی به فعالیت کردن، تشویق نشوند، استدلال نکنند و به دنبال حل مسائل و رفع چالش‌های گوناگون نباشند، کارایی خود را از دست خواهند داد. اما به کمک بازی فکری می‌توان مغز را تمرین داد و قبراق نگه داشت. از جمله مزایای بازی فکری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تقویت حافظه؛

افزایش سرعت انتقال؛

افزایش سرعت تفکر؛

افزایش مهارت‌های شناختی؛

افزایش سطح تمرکز؛

افزایش مهارت استقلال در تفکر و برنامه‌ریزی.

بازی‌های فکری، انواع و اقسامی دارد. اگر قبول دارید که بازی فکری ، پیر و جوان نمی‌شناسد و همه از مزایای آن سود می‌برند،

انواع بازی فکری را بشناسید:

بازی فکری انواع مختلفی دارد که هر یک به تقویت مهارت‌ها و توانایی‌های مشخصی می‌پردازند. به طور کلی می‌توان چند دسته‌بندی برای آن در نظر گرفت:

بازی‌ با کارت؛

بازی های تختهای یا رومیزی ؛

بازی های معمایی؛

بازی های ساختنی.

۱. معرفی بازی های فکری با کارت:
بازی‌های کارتی، معمولا شامل تعدادی کارت هستند که دو یا چند نفر با هم برای رسیدن به نتیجه‌ای خاص رقابت می‌کنند. دبلنا، مونوپولی و… از جمله بازی‌های کارتی هستند

نمونه بازی های کارتی :
الف) بازی افتر ۵ گیمز مدل کاستل
بازی فکری بزرگسالان افتر ۵ گیمز مدل کاستل
بازی فکری بزرگسالان افتر ۵ گیمز مدل کاستل

سبک بازی : بازی کارتی

رده سنی : کودک , نوجوان , بزرگسال

تعداد بازیکن: بیش از 4 نفر

مدت زمان بازی: کمتر از یک ساعت

برگردان موفقی از بازی Nox شب “هالووین” است و اهالیِ قلعه‌ی باستانیِ “کاستِل”، یعنی آقای “کلّه‌کدو” (یک “آدم-کدو”ی موذی و خبیث!)، استاد “گوربه‌گور” (یک زامبیِ خسته!) و جناب “کُهنه‌پیچ” (یک مومیاییِ هزارودویست‌ساله، از نوادگانِ فراعنه‌ی مصر!)، به‌رسمِ هر سال برای شرکت در مراسم آماده می‌شوند.

سرگرمیِ این “مُرده‌های نَمُردنی” -که برعکسِ ظاهرِ ترسناک‌شان، از حسّ طنز خوبی هم برخوردار هستند- در شب “هالووین”، ترساندنِ مردمی است که برای برگزاری مراسم، به قلعه‌ی “کاستِل” می‌آیند! البته با این‌که اهالیِ قلعه، قصدِ بدی ندارند و هدف‌شان فقط شیطنت و بازیگوشی است ولی -به‌قول معروف- آن‌ها شوخی‌شوخی مردم را می‌ترسانند و مردم جدّی‌جدّی سکته‌های ناقص می‌زنند و روانه‌ی بیمارستان‌ها می‌شوند!

این امر، ممکن است احساساتِ نداشته‌ی قلعه‌نشینان را اندکی جریحه‌دار کند ولی چاره‌ای نیست، برای یک “نامیرا”، ترسناک بودن، از نان شب واجب‌تر است!! حال باید دید کدام‌یک از اهالیِ قلعه‌ی “کاستِل” می‌تواند تعداد بیش‌تری را زَهره‌تَرک کند (آن‌ها برای بالا بُردنِ آمارِشان حتی حاضرند زَهره‌تَرک‌شدگان را از یکدیگر بقاپند)!!…

ب) بازی فکری آخرین گرگینه مدل Ultimate:
آخرین گرگینه مدل Ultimate

این بازی ترجمه فارسی بازی محبوب werewolf یکی از محبوب ترین بازی های دورهمی است که بر اساس قوانین بازی محبوب مافیا طراحی شده. فرق اساسی این بازی با بازی مافیا در گستردگی قوانین بازی است و محدودیت های بازی مافیا تا حد زیادی در این بازی از بین رفته و بازیکنان آزادی عمل و ابتکار بیشتری دارند. داستان بازی اینگونه است که شما در یک روستای کوچک قرن شانزدهمی زندگی می کنید که توسط گرگینه ها مورد حمله قرار گرفته است و… این بازی قابلیت بازی هم زمان 51 نفر با هم را دارد که این تعداد با افزونه بازی به 75 نفر می رسد.

سبک بازی : بازی کارتی
رده سنی: نوجوان، بزرگسال
تعداد بازیکن: بیش از 4 نفر
مدت زمان بازی : بیش از یک ساعت
ج) بازی فکری مدل دورهمی مافیا:
دورهمی مافیا
دورهمی مافیا

بازی مافیا از بهترین بازی فکری بزرگسالان است که به صورت گروهی است. نبرد بین یک اقلیت آگاه مافیا و یک اکثریت ناآگاه شهروند را شبیه‌سازی می‌کند. در ابتدا بازیکنان مخفیانه تعیین نقش می‌شوند. این بازی دارای 2فاز شب و روز بوده که در مرحله شب، افراد مافیا به صورت مخفیانه یک شهروند را می‌کشند.

در طول مرحله روز، تمام بازیکنان بازمانده در مورد هویت‌های مافیایی بحث می‌کنند و برای حذف یک مظنون رای می‌دهند. بازی مافیا یک بازی جذاب دورهمی دوستانه یا خانوادگی بوده و یکی از مزیت‌های این بازی پرورش توانایی صحبت کردن و استدلال کردن در جمع می باشد بعد از مدتی بازیکنان این گروه به راحتی می توانند از حق خود در اجتماع دفاع کنند لذا انجام این بازی برای افراد خجالتی و گوشه گیر اکیداً توصیه می شود.

سبک بازی : بازی کارتی

رده سنی :نوجوان , بزرگسال

تعداد بازیکن: بیش از 4 نفر

مدت زمان بازی: کمتر از یک ساعت

د) بازی نوستالژیک راز جنگل:
رازجنگل
رازجنگل

بازی راز جنگل را حتما میشناسید و برای خیلی ها نوستالژی هست و اونها را یاد ایام خوشی میندازه که دورهم این بازی زیبا را انجام میدادن .الان هم میشه با انجام این بازی اون خاطرات زیبا را دوباره زنده کرد.

سبک بازی : بازی کارتی , بازی حافظه , بازی فکری

رده سنی:کودک , نوجوان

مدت زمان بازی : کمتر از یک ساعت

ه) بازی فکری زیر خاکی مدل 002 :

بازی کارتی زیرخاکی یک بازی رومیزی سریع و سرگرم‌کننده است که در آن بازیکنان در تلاش برای کسب بیشترین اشیای عتیقه، شانس خود را تا مرز شجاعتشان پیش می‌برند! بازی زیرخاکی یک بازی در سبک Push Your Luck و Take That است و برگردانی است از بازی بسیار محبوب Dead Man`s Draw که از بهترین‌های این سبک حساب می‌شود.

در این بازی بازیکنان تلاش می‌کنند تا کارت‌های بیشتری را از دسته‌ی کارت زیرخاکی رو کنند و گنج‌های بیشتری به دست بیاورند. ولی مشکل اینجاست که اگر کارتی تکراری رو کنند بلافاصله نوبتشان تمام می‌شود. اگر جرات داری یک کارت دیگر بکش! هر بازیکن در نوبت خود باید از دسته‌ی زیرخاکی، کارت رو کرده و به رو کنار هم قرار دهد. بازیکن تا زمانیکه بخواهد می‌تواند کارت رو کند ولی هر زمانی که کارت تکراری رو کند بلافاصله می‌سوزد و نوبتش رد می‌شود. اگر قبل از اینکه بسوزد، کارت رو کردن را متوقف کند، می‌تواند هر چه رو شده را برای خود جمع‌آوری کند.

سبک بازی : بازی کارتی , تست هوش , بازی فکری , بازی حافظه

رده سنی: نوجوان , بزرگسال

تعداد بازیکن: بیش از 4 نفر

مدت زمان بازی: کمتر از یک ساعت

ی)مدل مافیا دلوکس:

بازی مافیا دلوکس ترجمه فارسی بازی محبوب مافیا است که با کمترین تغییر نسبت به نسخه اصلی طراحی و تولید گردیده است. این بازی به چندین زبان مختلف ترجمه شده و در دنیا از محبوبیت زیادی برخوردار است.

سبک بازی: بازی کارتی

رده سنی: نوجوان , بزرگسال

تعداد بازیکن: بیش از 4 نفر

مدت زمان بازی: کمتر از یک ساعت

 

2. معرفی بازی های فکری تخته ای یا رومیزی:

بازی‌ فکری رومیزی هم همان بازی‌های معروفی هستند که به‌صورت یک صفحه بازی رو میزی طراحی‌شده، دو یا چند نفر را به خود مشغول می‌کند. شطرنج که معرف حضور همگان است و از نمونه‌های دیگر می‌توان به تخته نرد و مِنچ و… اشاره کرد. این بازی‌ها هم مزایایی دارند که هم در شما حس و حال خوبی ایجاد می‌کنند و هم برای مغزتان مفید هستند

الف)بازی فکری کهربا :

بازی کهربا از نوع جمع‌آوری سکه و توسعه‌ کارت‌ها است.هر بازیکن در نقش بازرگانی در عصر رنسانس ظاهر می‌شود که سعی می‌کند معادن جواهرات را بخرد،استخراج کند،حمل و نقل کند و بفروشد.همه این کارها هم برای کسب اعتبار بیشتر انجام می‌شود.

اگر وضعتان به اندازه‌ کافی خوب شود شاید حتی با یکی از اشراف‌زادگان دیدار کنید و این ملاقات هم اعتبار شما را بیشتر از پیش بالا ببرد.در این بازی هر بازیکن در نوبتش می‌تواند سکه(یا در واقع همان جواهر)دریافت کند یا یک کارت را بخرد و بسازد و یا یک کارت را رزرو کند.اصول بازی خیلی آسان است،یا جواهر برمی‌داریم،یا اگر ترکیب مناسبی از جواهر‌ها را داریم،کارت می‌خریم.هرچه بیشتر کارت بخریم شرایط خریدن کارت‌های بعدی راحت‌تر می‌شود؛مزیتی که برای تمام بازیکن‌ها یکسان است.

سبک بازی :بازی تخته‌ای , بازی فکری

رده سنی :نوجوان , بزرگسال

تعداد بازیکن:4 نفر

مدت زمان بازی: کمتر از یک ساعت

سایر توضیحات:

بازی فکری و رومیزی کهربا بر اساس بازی جذاب Splendor

کیفیت عالی قطعات و گیم پلی فوق العاده جذاب

از بهترین بردگیم های خانوادگی و استراتژیک دنیا

قابل بازی برای 4-2 نفر

بهترین حالت بازی 3 نفره

ب)بازی فکری ریسک :

این بازی،مهیج و غیر قابل پیش بینی بوده و نبرد فتح دنیاست.محیط بازی چنان است که به شما اختیاراتی از قبیل تصرف قلمرو حریف،جابجایی سربازان،سواره نظام و توپخانه تحت اختیارتان را میسر می سازد.در این بازی شما مالک سرزمین هایی هستید که با گذاشتن سرباز در آن،کنترل آنها در اختیارتان قرار می گیرد.شما با جابجایی سربازها،از آنها برای حمله و تصرف قلمروهای دیگر،استفاده خواهید کرد و همچنین از سرزمین هایتان در برابر حمله حریف،دفاع می کنید.هدف تصرف قلمروهای بیشتر و سیطره بر جهان است.

 

سبک بازی : بازی تخته‌ای , بازی فکری

رده سنی : نوجوان , بزرگسال

تعداد بازیکن: 2 نفر

مدت زمان بازی :بیش از یک ساعت

ج)بازی فکری جومانجی مدل VNI1 :

جومانجی بازی بسیار مهیج و پر از غافلگیری های ناگهانی و اتفاق های غیر قابل پیش بینی. بازی جومانجی دنیایی است که شما را تعقیب می کند و تمامی اتفاقهای ناگهانی فقط با پرتاب تاس شروع می شوند.در این بازی مهیج کروکودیل ها، نمساح ها و حیوانات دیگر ناگهان حمله کرده و بازیکن را می قاپند. یک مهره را به عنوان مهره اختصاصی خود انتخاب کرده و قدم در این بازی مهیج و خطرناک بگذارید. شما بایستی کارتهای ریتمیک که معماها به صورتی شعر گونه نوشته شده اند را تفسیر کنید و خود را برای بلاهای ناگهانی آماده کنید.از تاس هشت وجهی برای نجات بازیکن قبلی استفاده کنید.اگر نتوانید بازی را به پایان ببرید، جنگل برای همیشه شما را می بلعد.تنها راه برای خارج شدن از بازی تمام کردن بازی است، تنها در آن صورت است که خطرات بازی و جنگل به پایان می رسد. مناسب برای 2 تا 4 بازیکن.با همراهان خود از این بازی مهیج و پر از غافلگیری های ناگهانی لذت ببرید.

سبک بازی: بازی تخته‌ای، بازی کارتی، بازی معمایی، بازی فکری

رده سنی: کودک، نوجوان، بزرگسال

تعداد بازیکن:2 نفره

د)بازی فکری دیز آف واندرز مدل Yamatai :

تولید جدید کمپانی پر مخاطب Days of Wonders بازی یاماتای هست که توسط برونو کاتالا و مارک پاکین طراحی شده. خیلی‌ها میگن این بازی خیلی شبیه به همکاری قبلی کاتالا و DOW یعنی بازی Five Tribes هست.

در عین حال که شباهت‌های زیادی وجود داره، ولی خب اتفاقات جدیدی هم تو این بازی هست که در هیچ بازی دیگه‌ای دیده نمی‌شه. بازی نسبتا پیچیده‌ایه و کلیت ماجرا پیدا کردن پترن‌های خطیه. نقشه بازی از سمت چپ شروع می‌شه و شما با قرار دادن کشتی‌های رنگ‌های مختلف در پترن‌های تعیین شده، امتیاز و هزار تا چیز دیگه می‌گیرین. اینجا شباهت این بازی به بازی Five Tribes بیشتر به چشم میاد، چرا که شما به قرار دادن ترکیبی از کشتی‌ها موقعیت‌هایی رو برای خودتون و دیگران بوجود میارین که همه برای شما قابل مشاهده‌ست.

پس من انتخاب می‌کنم که با این نوبت از بازیم دارم ۱۱ امتیاز بدست میارم و ۱۵ امتیاز به فلان بازیکن دیگه می‌دم. بازی نسبتا بازی پیچیده‌ایه و جزییات زیاد داره، ولی خب گزینه‌های بازی چه برای شما چه برای حریف‌هاتون،‌ چه برای این نوبت چه برای نوبت‌های آینده آنقدرها هم مخفی و غیر قابل محاسبه نیستن، پس باعث می‌شه واقعا بشه نشست، فکر و محاسبه کرد و تاکتیک خوبی برای این مسایل ریخت

3.بازی های معمایی:

در بازی‌های معمایی و توأم با تست هوش، مغز و ذهن بیشتر استفاده می‌شود. در این نوع بازی‌ها برای پیروزی نیاز به فکر کردن وجود دارد. دیگر خبری از شانس و اقبال نیست. بلکه فرد باید تمام تلاش خود را به کار بگیرد تا به پاسخ صحیح دست پیدا کند

الف)بازی فکری پنتاگو :
بازی پنتاگو
بازی پنتاگو
ب)بازی فکری فکر بکر:
بازی مسترمایند
بازی مسترمایند
فکر بکر یک بازی رمزگشایی برای دو بازیکن است. این بازی به صورت امروزی به همراه چندین میخ در سال ۱۹۷۰ توسط مردخای میرویدز اختراع شد. اما این بازی شبیه یک مداد و کاغذ بازی ابتدایی به نام گاو نر و ماده بود که به بیش از یک قرن پیش بازمی‌گشت.

ج)بازی فکری اتللو حرفه ای :
بازی اتللو
بازی اتللو
در سال1971یک مبتکر ژاپنی به نام هاسه گاوا بر اساس بازی “Reversi” اتللو را طراحی و ثبت تجاری کرد. این بازی با وجود عمر کوتاهش در ذهن علاقه مندان بازی های فکری سراسر جهان شهرت و محبوبیت روزافزونی ایجاد کرده است. جذابیت این بازی دونفره در این است که قواعدی بسیار ساده دارد، ولی استراتژی هایش پیچیده و عمیق است.نام بازی اتللو برگرفته از نمایشنامه شکسپیر نوشته شده در سال (5-1604) می‌باشد. زمینه و رنگ متضاد مهره‌های بازی ناشی از شخصیت‌های خیر و شر نمایشنامه است.امروزه بیشترین دغدغه‌ی والدین کسب درآمد و برآوردن نیازهای روزمره فرزندانشان است. اتللو یک بازی استراتژی صفحه‌ای است که بین دو نفر بازی می‌شود. صفحه بازی مربع شکل و در ابعاد 8×8 طراحی شده ودارای 64 خانه است. مهره‌های این بازی دو سمت دارد یک سمت مشکی و سمت دیگر سفید است.

ی)بازی فکری دژ:
بازی دژ
بازی دژ

قلمرو به یک دژ قدرتمند نیاز دارد. با استفاده از توانایی شخصیت‌های با نفوذ، درآمدت را افزایش بده و شهری در خور فرمانروایی بساز… بازیگر هفت اقلیم باش! بازی دژ، یک بازی کارتی و استراتژیک است که در عین سادگی عمق بسیار بالایی داشته و شما را به تفکر، دقت و مبارزه وادار می کند. جدیدترین محصول هوپا که در سال 1397 تولید شده است. ساخت یک شهر کار سخت و مهمی است که ده‌ها یا شاید صدها سال به طول انجامد. اما مهمتر از ساخت یک شهر، دفاع و نگهداری و پاسبانی از آن در برابر حملات سخت می‌باشد. در چنین شرایطی، استحکامات شهری به کار می‌آید؛ با کمک برج و باروهایی که توان دفاعی شهر را افزایش می‌دهند و کلیت شهر را به یک قلعه مستحکم تبدیل می‌کنند؛ شهر به مثابه یک دژ! در بازی کارتی «دژ» هدف هر بازیکن، ساختن شهر خود و قدرتمند کردن آن با برج و بارو است. در این بازی، هر بازیکن می‌تواند در ابتدای هر دور از بازی، نقشی را مخفیانه انتخاب کرده و در ادامه آن دور بازی، از مزایای آن نقش استفاده ببرد. هر کدام از نقش‌های این بازی ویژگی منحصر بفردی را دارا هستند، به عنوان مثال انتخاب نقش «راهزن» به بازیکن این امکان را می‌دهد تا پول‌های بازیکن دیگری را بدزدد و یا با انتخاب نقش «سردار» می‌تواند به ساختمان‌های شهر بازیکنان دیگر حمله کرده و آن‌ها را نابود سازد. بازیکنان در طی بازی با حدس زدن هویت بازیکنان دیگر بر اساس اطلاعات موجود، تلاش می‌کنند تا اموال و شهر خود را از گزند بازیکنان دیگر مصون داشته و همزمان ساخت و ساز خود را در شهرشان گسترش دهند. برنده بازی بازیکنی است که در نهایت شهر پرقدرت‌تری از دیگر بازیکنان بسازد و ثروت بیشتری را گرد آورد.

سبک بازی:بازی معمایی و بازی تخته‌ای، بازی کارتی
رده سنی:کودک، نوجوان، بزرگسال
تعداد بازیکن:بیش از 4 نفر
بازی های زیادی وجود داره و در این مقاله سعی کردم تعدادی از اونها را با شما به اشتراک بزارم.لطفا اگر بازی خوبی میشناسید معرفی کنید